Práškové nátery sú založené na polymérových živicových systémoch, kombinovaných s vulkanizačnými činidlami, pigmentmi, vyrovnávacími činidlami, modifikátormi tekutosti a inými prísadami. Tieto zložky sa zmiešajú v roztavenom stave, ochladia sa a rozomelú na jednotný prášok podobný múke na pečenie. Proces nazývaný elektrostatické nanášanie rozprašovaním (ESD) sa zvyčajne používa na dosiahnutie aplikácie práškového náteru na kovový substrát. Tento spôsob nanášania využíva striekaciu pištoľ, ktorá aplikuje elektrostatický náboj na častice prášku, ktoré sú následne priťahované k uzemnenej časti. Po nanesení práškového laku diely vstupujú do vytvrdzovacej pece, kde s pridaním tepla povlak chemicky reaguje za vzniku dlhých molekulových reťazcov, čo vedie k vysokej hustote zosieťovania. Tieto molekulárne reťazce sú veľmi odolné voči rozpadu. Tento typ aplikácie je najbežnejšou metódou nanášania práškov. Práškové nátery možno aplikovať aj na nekovové podklady, ako sú plasty a drevovláknité dosky strednej hustoty (MDF). Bez ohľadu na to, aký proces nanášania sa používa, práškové nátery sa ľahko používajú, sú šetrné k životnému prostrediu, nákladovo efektívne a odolné!
Práškové lakovanie je vysokokvalitná povrchová úprava, ktorú nájdete na tisíckach produktov, s ktorými prichádzate každý deň do kontaktu. Práškové lakovanie chráni tie najdrsnejšie a najodolnejšie stroje, ako aj predmety v domácnosti, na ktoré ste denne závislí. Poskytuje odolnejšiu povrchovú úpravu, ako môžu ponúknuť tekuté farby, pričom stále poskytuje atraktívny povrch. Výrobky s práškovým nástrekom sú odolnejšie voči zníženej kvalite náteru v dôsledku nárazu, vlhkosti, chemikálií, ultrafialového svetla a iných extrémnych poveternostných podmienok. Na druhej strane to znižuje riziko poškriabania, odštiepenia, odrenín, korózie, vyblednutia a iných problémov s opotrebovaním. Je to ťažké. Vyzerá to skvele. A trvá to dlho, dlho. Okrem toho, že je práškové lakovanie odolné, je atraktívnou voľbou vďaka výhodám pre životné prostredie.
U práškových náterov je možné naniesť požadovanú vrstvu už jedným úkonom. Keďže u mokrých farieb často dochádza k prievisu je nevyhnutné, aby požadovaná vrstva náteru bola vytvorená v niekoľkých úkonoch.
Napriek tomu, že práškové nátery je nutné vypaľovať pri teplotách cca 180-200 stupňov Celzia, celková spotreba energie je u práškových povlakoch omnoho nižšia ako u bežných mokrých náteroch.